MKS Dębica - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 12

Historia Klubu

Historia Międzyszkolnego Klubu Sportowego  w Dębicy przedstawiona przez prezesa MKS Dębica Pawła Miłosza na spotkaniu jubileuszowym z okazji 60-lecia klubu w dniu 6 grudnia 2013 roku w Hotelu Polonez w Dębicy

               Historia Klubu sięga początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy założono Szkolne Koło Sportowe „Mechanik”. Jego działalność aktywnie wspierał Komitet Rodzicielski, złożony z rodziców ówczesnych uczniów szkoły. Pod koniec 1952 roku Szkolne Koło Sportowe (SKS) przekształcono na Koło Sportowe „ Zryw” w kwietniu 1953 roku, w którym funkcjonowały następujące sekcje: piłka nożna, piłka siatkowa, lekka atletyka, kolarstwo, tenis stołowy, szachy. W 1956 roku pracę w Szkole rozpoczął Mieczysław Wiejowski – nauczyciel wychowania fizycznego – pasjonat piłki nożnej. Dzięki jego staraniom i Dyrektora Szkoły Mgra Stanisława Kruczka Koło Sportowe „ Zryw” zostało przemianowane w 1958 roku w Międzyszkolny Klub Sportowy, który uzyskał członkostwo w szerszych strukturach Szkolnego Związku Sportowego.
Największe sukcesy MKS odnosił w piłce nożnej – drużyna juniorów prowadzona przez pana mgr Mieczysława Wiejowskiego występowała  w lidze okręgowej. W 1967 roku ta właśnie drużyna zdobyła pierwsze miejsce i Mistrzostwo Polski Szkół Średnich w Lublinie. Mimo wielu trudności klub mógł się rozwijać dzięki wsparciu ówczesnego dyrektora szkoły Stanisława Kruczka, zastępcy dyrektora szkoły pana Hilarego Bielatowicza oraz opiekuna klubu w osobie pana Romualda Martyny oraz innych nauczycieli.  Szatnia drużyny mieściła się wtedy w pokoju Janka Kasowicza w szkolnym internacie.    W okresie tym klub był współfinansowany przez Komitet Rodzicielski Szkoły oraz Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie. Rok 1972 to kontynuacja sukcesów sekcji piłkarskiej, która nadal rozgrywała mistrzowskie spotkania, konkurując z najlepszymi klubami, w ramach przygotowań do rozgrywek.

W nagrodę za tak wspaniały wynik drużyna wyjechała do miasta TOHAN w Rumunii. W lipcu 1973 roku, zorganizowano kolejny wyjazd do Rumunii, gdzie drużyna rozegrała wiele spotkań, z których najbardziej prestiżowym był mecz ze szkołą sportową w Brasov, padł wtedy wynik remisowy0:0. Ponadto drużyna MKS- u wygrała z drużyną VICKTORIA BOD 3 : 1. We wrześniu 1973 roku drużyna piłkarska zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Polski Międzyszkolnych Klubów Sportowych w Ustrzykach Dolnych, gdzie odniosła jeden z największych sukcesów w swej historii, zdobywając wicemistrzostwo Polski rozgrywając dwa spotkania jeden wygrywając 5 : 0, a drugi remisując, by po serii rzutów karnych przegrać 2 : 3. Należy odnotować, że wcześniej drużyna rozegrała trzy spotkania półfinałowe w Zamościu, odnosząc dwa zwycięstwa i jeden remis i awansując do wspomnianego finału. W latach 70 – tych opiekę finansową, szkoleniową i sprzętową nad MKS Dębica działającym przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 1, sprawował Międzyzakładowy Klub Sportowy Wisłoka Dębica. W grudniu 1980 roku współpracę zawieszono z powodu kłopotów finansowych. W latach 80 – tych opiekę na klubem sprawował Ludowy klub Sportowy Igloopol Dębica zabezpieczając bazę szkoleniową, sprzętową i finansową. Wówczas za sprawą Kombinatu Rolno Przemysłowego i dzięki staraniom dyrektora Szkoły mgr Stefana Dziepaka i Dyrektora Kombinatu pana mgra Edwarda Brzostowskiego wykonano zadaszenie trybuny klubu, która mieści 500 osób siedzących.

W tym samym czasie działały również intensywnie sekcje lekkiej atletyki pod opieką mgr Włodzimierza Panasa, Andrzeja  Brniaka. Podobne sukcesy drużyna piłkarska odnosiła w kolejnej dekadzie, czyli w latach osiemdziesiątych.   W 1981 roku piłkarska drużyna MKS pojechała pociągiem wraz z opiekunem trenerem magistrem Wiesławem Puzoniem na finały Mistrzostw Młodzieży Szkolnej do Gdańska, i tam zajęła III miejsce w Polsce. Po tych zawodach opiekę na zespołem objął trener mgr Romuald Sosnowski, by później w 1984 roku na mistrzostwach rozgrywanych w Dębicy zająć III miejsce w Polsce.

Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale za zajęcie III miejsca z tego okresu.        W tych sezonach rozgrywkowych zespół MKS występował w krakowskiej lidze międzyokręgowej juniorów. Na zawody wyjazdowe jeżdżono autobusem szkolnym. Na wielu meczach kibicem był ówczesny dyrektor ZSZ nr 1 pan mgr Stefan Dziepak.  Kolejny etap rozwoju działalności MKS to lata dziewięćdziesiąte. Był to okres bardzo trudny, gdyż wraz z przemianami ustrojowymi nastąpił upadek zakładów pracy wspierających działalność sportową. Wówczas ciężar częściowego utrzymania klubów sportowych wziął na siebie samorząd lokalny.  Wtedy sekcja piłki nożnej w klubie obejmowała wszystkie grupy wiekowe, tzn. wstępne szkolenie, młodzicy starsi, trampkarze młodsi, trampkarze starsi, juniorzy młodsi, juniorzy starsi. Prowadzono również zajęcia w sekcji lekkiej atletyki. Ówczesny dyrektor Szkoły pan mgr inż. Jan Mytkoś był bardzo zaangażowany w pracę na rzecz klubu.  W 1993 roku MKS zdobył Mistrzostwo Klasy Okręgowej Juniorów okręgu tarnowskiego i awansował do klasy międzyokręgowej juniorów.  W tym czasie trenerem był nauczyciel wychowania fizycznego ZSZ Nr 1 w Dębicy mgr Bolesław Czernicki z bogatą przeszłością zawodniczą i trenerską

Dnia 12 grudnia 1994 klub uzyskał osobowość prawną i został wpisany do rejestru Stowarzyszeń Kultury Fizycznej w Wydziale Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia MKS Dębica został wybrany pan Janusz Ożóg – przewodniczący Rady Rodziców ZSZ Nr 1 w Dębicy. Od 23 września 1996 roku prezesem MKS – u jest mgr inż. Paweł Miłosz. Największe osiągnięcia klubu to 3 miejsce w klasie międzyokręgowej juniorów

w sezonie 97/98, kiedy to nasza drużyna walczyła na równi z takimi zespołami jak Wisła Kraków, Hutnik Kraków, czy Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Trenerem drużyny juniorów przez cały ten okres był pan mgr Bolesław Czernicki, który równocześnie prowadził piłkarską reprezentację szkoły.    Drużyna ZSZ Nr 1 przez 10 lat z rzędu zdobywała mistrzostwo województwa tarnowskiego Szkół Średnich. Wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju klub zakończył występy w międzyokręgowej lidze juniorów (która obejmowała trzy województwa: krakowskie, tarnowskie i nowosądeckie) i przeszedł do Podkarpackiej I Ligi Juniorów. 

W latach 2000 do 2007 drużyny juniorów starszych i młodszych występowały w Podkarpackiej I Lidze, natomiast młodzicy starsi, trampkarze młodsi i trampkarze starsi w lidze okręgowej. Od lutego 2011 w skład Zarządu MKS Dębica wchodzą:

Paweł Miłosz – prezes

Wiesław Zięba - wiceprezes
Józef Zygmunt Wielopolski – wiceprezes ds. wychowawczych
Jan Erazmus  – skarbnik
Bogdan Kochanowski - sekretarz

Komisja Rewizyjna:

Ryszard Chęciek przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Józef Sieradzki Członek Komisji Rewizyjnej
Krzysztof Sikora Członek Komisji Rewizyjnej

Kapelanem Klubu jest od 1996 roku ksiądz mgr Zbigniew Guzy – Dyrektor WydziałuDuszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Diecezji Tarnowskiej

Wszyscy członkowie Zarządu pracują społecznie, poświęcając swój czas dzieciom i młodzieży.

Opiekę medyczną  nad zawodnikami sprawują  doktor Kazimierz Barciński i dr Jerzy Smoła

Klub prowadzi swoją działalność dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Miasta Dębicy

i Sponsorów, a obiektów sportowych użycza Dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy, , którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Dębicy.

 Przez ostatnich kilka lat koszty działalności częściowo pokrywali sponsorzy, m.in.:  fabryka Chemal, Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka”,  Firma Metal System, Firma Weldon, BBC Company  Mac donalds  Nagawczyna, fundacja „Twoja Szansa”, Zakłady Mechaniczne„Rufus” oraz indywidualne osoby.

Od stycznia 2009 roku opiekę nad klubem objęła firma Ventor – jej Prezes Pan Janusz Urbanik zapewnił przez ostatnie 5 lat możliwość funkcjonowania MKS. Dzięki Firmie Ventor zawodnicy mają zapewnione godne warunki do trenowania, wyjazdy na mecze ligowe oraz turnieje. Szczególnie niezapomniany był wyjazd drużyny juniorów starszych na turniej do Oslo w Norwegii w 2010roku.

 Pan Janusz Urbanik dokonał remontu budynku trybun szkolnych oraz wyremontował i wyposażył dwie pracownie multimedialne do nauki języków obcych w szkole oraz trzy pracownie zajęć praktycznych na warsztatach Szkolnych . Nie będzie przesady jeśli powiem, że Prezes firmy Ventor jest drugim Wielkim dobroczyńcą tej Szkoły, po Hrabim Edwardzie Bernardzie Raczyńskim - Prezydencie RP na Uchodźstwie. Pan hrabia przypomnę młodszym zawodnikom przekazał Szkole ziemie pod jej budowę i zabezpieczył materiały budowlane.